Piazza Garibaldi
Piazza Garibaldi to główny węzeł komunikacyjny Neapolu. Znajduje się tu nowo rozbudowana stacja metra, pęta autobusowa, a przede wszystkim główny dworzec kolejowy.
Plac Garibaldiego, jak sama nazwa wskazuje, jest placem poświęconym jednemu z największych włoskich bohaterów narodowych, czyli Giuseppe Garibaldiemu. Z racji gigantycznego ruchu oraz tłumu ludzi przemieszczających się w różnych kierunkach, nie brakuje tu również kieszonkowców. Z tego względu okolica głównego dworca kolejowego oraz sam plac nie ciszy się dobrą sławą, a wieczorem jest rzekomo mało bezpiecznym miejscem. Tu tu po zmierzchu rozkładają się ze swoimi towarami liczni ciemnoskórzy, którzy być może budząc strach wśród niektórych.
Sporo osób uprzedzone złą opinią tego miejsca omija je szukając miejsca na nocleg. My mieszkaliśmy w hotelu Ideal, który znajduje się w centralnym jego miejscu i nie odczuwaliśmy większego dyskomfortu.
Fakt, po przyjeździe z lotniska, wysiadając na placu, mocno zderzyliśmy się z rzeczywistością tego miejsca z racji… ogromnego hałasu! Morze ludzi, odgłosy ciężkiego sprzętu dobiegającego z miejsca, w którym wysiedliśmy. Piazza Garibaldi był w tym czasie jednym wielkim placem budowy.
Ciekawostki o Piazza Garibaldi
- linia metra w Neapolu jest pierwszą linią metra jaka powstała w całych Włoszech (dokładnie w 1925 roku), co więcej jest trzecią najstarszą po londyńskiej i budapesztańskiej.
- dworzec centralny również ma ciekawą historię, bo zaprojektował go w 1866 roku architekt Enrico Alvino, i jak na tamte czasy, był nie dość że bardzo funkcjonalny, to jeszcze bardzo nowoczesny. Służył on do roku 1954, kiedy to inny architekt Pierluigi Nerki zaprojektował jeszcze bardziej nowoczesny, dwupoziomowy dworzec z częścią podziemną i naziemną. Na owe czasy było to nie lada wydarzenie (oddano go do użytku w 1960 roku).
- Statua Giuseppe Garibaldiego niegdyś stała w centralnym punkcie placu. Z racji licznych inwestycji została przeniesiona w jedną z jego części, w stronę placu Marcato, dlatego na pierwszy rzut oka trudniej ją dostrzec.
Druga linia po londyńskiej jest linia metra w Budapeszcie.
Dariusz – dziękuję za cenną informację.